alcak-gerilim-sebeke

İZFEN Enerji – Alçak – Orta Gerilim Şebekeleri

Üretilen veya bir yerden bir yere aktarılmak istenen elektrik enerjisini taşımak için bir elektrik ağı kurulması gerekir, buna elektrik şebekesi ismi verilir. Elektriğin kesintisiz ve kayıpsız biçimde aktarılabilmesi için iyi bir alt yapı ve iyi bir şebeke sistemi kurulması gerekir. Bu nedenle iyi bir planlama yapmak ve elektriği kayıpsız bir biçimde aktarabilmek için farklı gerilim seviyeleri kullanılır. Alçak gerilim şebekeleri ve orta gerilim şebekeleri bizim sistemlerimizde kullandığımız, kurulumunu yaptığımız şebekelerimizdendir. Bunları özetlemek gerekirse;

  • Alçak gerilim şebekeleri (0 – 1 kV arası)
  • Orta gerilim şebekeleri (1kV – 35kV arası)

Alçak Gerilim Şebekeleri

1 ve 1000 V aralığındaki gerilim alçak gerilim olarak nitelendirilir. Elektrik enerjisi iletimi ve uzun mesafelere elektrik enerjisinin taşınması için alçak gerilim şebekeleri bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Alçak gerilimde güç düşümü ve kayıplar fazladır, bu nedenle konut ve iş yerlerine elektrik enerjisi aktarımında alçak gerilim şebekeleri kullanılır.

orta-gerilim-sebeke
yuksek-gerilim

Orta Gerilim Şebekeleri

1000 V (1 kW) ve 35.000 V (35 kW) aralığındaki gerilim orta gerilim olarak nitelendirilir. Bu şebekeler yüksek ve çok yüksek gerilim şebekeleri ile alçak gerilim şebekelerinin birbirine bağlanması işleminde kullanılır. Yüksek gerilimin direkt olarak abonelere gönderilmesi hem güvenlik açısından hemde izolasyon açısından uygun değildir. Bu nedenle yüksek gerilimleri indirmek için orta gerilim şebekeleri kullanılmaktadır. Orta gerilim şebekeleri küçük şehirler ve sanayi sitelerine elektrik enerjisi taşıma işlemlerinde kullanılır.

Alçak - Orta Gerilim Şebekeleri Proje/Kurulum Hakkında Bilgi Alın.

© 2009-2020 IZFEN Enerji ve İnşaat ©