biyogaz-tesisi-2

IZFEN Enerji – Biyogaz Tesisleri

Biyogaz tesisleri, ısıma ve enerji üretmek amacıyla biyogaz üreten enerji tesislerine verilen isimdir. Biyogaz doğalgaz veya diğer yanıcı gazların haricinde hayvansal ve bitkisel atıklar vasıtası ile üretilen bir gazdır. Biyogaz diğer ismi ile metan gazı organik atıkların üzeri kapalı havuzlarda bekletilmesi ile elde edilmektedir.

Biyogaz Tesisleri Nasıl Çalışır?

Bitkisel ve hayvansal organik atıklar homojen biçimde karıştırılır ve içerisinde bulunan plastik, taş, metal gibi inorganik maddeler ayrıştırılır. Bu atıklar parçalanarak çürütücü tanklar içerisine yerleştirilir. Tanklara beslenen bu atıklar belirli mikro organizmalar yardımı ile fermente edilir. Oluşturulan fermente işleminden sonra oksijen, metan (%50-70) ve karbondioksit (%20-40) gazları elde edilir. Biyogaz tesislerinde işlenen organik atıklardan üç çeşit çıktı alınmaktadır;

  • Elektrik Enerjisi
  • Isı
  • Gübre
biyogaz-tesisi

Biyogaz Tesislerinde Alınan Çıktılar  (Elektrik ve Isı Üretimi)

İşlem tanklarından elde edilen biyogaz yani metan gazı, gaz jeneratörlerinden yakılarak elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu jeneratörlerden elde edilen elektrik enerjisi depolanabilir veya elektrik şebekesine verilebilir. Elektrik üretimi sırasında açığa çıkan ısı ise çeşitli faktörlerde kullanılabilir. Buna örnek olarak tesis yakınlarındaki ev ısıtmaları, sera ısıtmaları, saman kurutulması vb. gibi işlemlerdir.

Atıkların elektrik ve ısı enerjisine dönüştürüldükten sonra kalan kısmı ise gübre olarak kullanılmaktadır. Söz konusu bu gübre diğer tarım gübrelerine göre çok daha az yakıcı ve kokusuz bir alaşımdır. Ayrıca bakterilerden arındırılmış ve kullanıma uygun bir gübre modelidir.

Biyogaz Tesisi Proje/Kurulum Hakkında Bilgi Alın.

© 2009-2020 IZFEN Enerji ve İnşaat ©