kojenerasyon-1

Kojenerasyon Sistemler

Kojenerasyon, elektrik ve ısı enerjisinin aynı sistem üzerinden üretilmesidir, bu nedenle günümüz çağdaş enerji yönetimi teknikleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Kojenerasyon sistemlerde elektrik üretimi sırasında açığa çıkan ısıdan ısı enerjisi üretilerek sistemin optimum verim ile çalışması sağlanır. Böylece enerji üretimi sırasında oluşan ısı enerjisi de kullanılabilir enerjiye dönüştürülür. Kojenerasyon sistemler hem ekonomik yönden hemde getirdiği faydalar bakımından oldukça avantajlıdır.

Kojenerasyon Sistemin Avantajları

Kojenerasyon ve klasik sistemler arasındaki farka baktığımızda klasik sistemlerde elektrik veya ısı enerjisi üretilerek kullanılabilir enerjiye dönüştürülmektedir. Kojenerasyon sistemlerde ise elektrik enerjisi üretimi sırasında oluşan ve dışarı atılacak ısı kullanılabilir enerjiye dönüştürülerek maximum verim alınmaktadır. Böylece santralde üretilen enerjideki kayıplar minimum olacak ve optimum fayda sağlayacaktır.

Hem sanayi hemde konutlarda ihtiyaç duyulan elektrik ve ısı enerjisinin aynı sistem üzerinden üretilebilir olması, enerji tasarrufu ve çevre kirliliği açısından ciddi avantajlar sağlamaktadır. Gün geçtikçe enerji tüketiminin artması ve yeni enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulması kojenerasyon sistemlerin faydalarını ortaya çıkartmaktadır.

kojenerasyon-3
kojenerasyon-2

Kojenerasyon Sistemler Nerede Kullanılır?

En gelişmiş ticari enerji üretim sistemi kojenerasyon sistemler elektrik ve ısı enerjisine ihtiyaç duyulan kentsel yerleşim ve sanayi bölgelerinde kurulmaktadır. Söz konusu bu sanayi bölgelerinde genellikle hem elektrik hemde ısı enerjisine ihtiyaç duyulmaktadır. Buhar ihtiyacı bulunan sanayi tesislerinde kojenerasyon sistemler sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca kentsel bölgelerde ısınma ve şebeke elektriği olarak işlev görmektedir.