Trafo Merkezleri

Trafo merkezleri elektrik enerjinin üretildiği santrallerde elektrik gerilimini yükseltmeye ve kullanım alanında ise istenilen seviyeye düşürerek güvenli bir kullanım gerçekleşmesini sağlayan istasyonlardır. Trafo merkezleri elektriğin kullanım yerinde enerjiyi istenilen seviyeye kadar düşürerek kullanım imkanı sağlamaktadır. Üretilen elektriğin akımını dengelemek için kullanılan trafolarda sağlam bir izolasyon yapılmalıdır.

trafo-merkezleri-1

Trafo Merkezi Kurulumu

Trafo merkezi kurulumundan önce iyi bir projelendirme yapılması ve gerekli ihtiyaçların belirlenerek ekipmanların hazırlanması gerekmektedir. Trafo merkezlerinin kurulumunda iyi bir rapor hazırlanması, gerekli güç hesaplamalarının detaylı şekilde yapılması, kablo kesit ve ısı kontrollerinin sağlanması ve kısa devrelerin hesaplanması gerekmektedir. Trafo merkezlerinin kurulumunda firmamız tarafından bir plan hazırlanarak hat şemalarının çizim işlemi gerçekleştirildikten sonra montaj ve mimari faaliyetler gerçekleştirilir.

Trafo Merkezlerinde Panolar

Panolar, trafo merkezlerinde bulunan en önemli yapı taşlarıdır. Panolar trafo merkezlerinde enerjiyi yönetir, elektriğin yönlendirmesini ve kesintisiz olarak iletilmesini sağlar. Panolara dış güvenlik önlemleri uygulanmaktadır.

trafo-merkezleri-3
trafo-merkezleri-2

Trafo Merkezlerinde Enerji Verimliliği

Kurulacak trafo merkezinde enerji verimliliğini arttırmak için öncelikle amaçlar belirlenir. Daha sonra trafo değerleri takip edilerek ölçüm hataları ve görsel raporlar hazırlanır. Sonuçlar değerlendirerek projeye ait enerji verimliliğini arttırıcı faktörler belirlenir. Buna yönelik mühendislik teknikleri ile tesisin enerjini verimliliğini arttırmaya yönelik işlemler uygulanır.